Haber

Senegal saldırıdan sonra konsoloslukları geçici olarak kapattı

Senegal hükümeti, bazı şehirlere düzenlediği baskınların ardından yurtdışındaki konsoloslukları geçici olarak kapatma kararı aldığını açıkladı.

Senegal Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı şehirlerdeki konsolosluklara düzenlenen baskının ardından tüm konsoloslukların geçici olarak kapatıldığı paylaşıldı.

Konsolosluklara saldıranların Senegal’de muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko’nun destekçileri olduğu tahmin ediliyor.

Milano, Paris ve New York gibi şehirlerdeki Senegal konsolosluklarına düzenlenen saldırılar hasar verdi.

Senegal’de muhalefet liderine 2 yıl hapis cezası

Senegal’de muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran’da başkent Dakar’da görülen tecavüz suçlamalarından aklandı ve gençleri suç işlemeye tahrik etmekten 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları gösteriler başlattı ve olaylarda 16 kişi hayatını kaybetti.

Sonko suçlamaları reddederek davanın siyasi amaçlı olduğunu savunurken, partisi PASTEF mahkemenin kararının siyasi bir komplonun parçası olduğunu belirterek partilileri “tüm faaliyetleri durdurup sokağa çıkmaya” çağırdı.

Muhalefet başkanı 3 Şubat 2021’de Dakar’da “Tatlı Güzel” bir salon çalışanına tecavüz etmekle suçlanmış, olaylarda 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Sonko, tecavüzden hüküm giyerse seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayacaktı. Cezanın Sonko’nun adaylığına engel olup olmayacağı şu anda net değil.

doganyolhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu