Haber

AP’de Qatargate nedeniyle 2 milletvekilinin daha dokunulmazlığının kaldırılması için süreç başlatıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberto Metsola, Belçika makamlarının Qatargate skandalıyla ilgili İtalyan Milletvekili Andrea Cozzolino ve Belçika Milletvekili Marc Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep ettiğini ve söz konusu sürecin başladığını duyurdu.

Basının Qatargate olarak adlandırdığı Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk ve kara para aklama skandalıyla ilgili olarak iki milletvekili daha mercek altına alındı. Fransa’nın Strasbourg kentinde yılın ilk AP Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan AP Lideri Roberto Metsola, Belçika makamlarının, Qatargate skandalıyla ilgili olarak İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino ve Belçika milletvekili Marc Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep ettiğini açıkladı. ve söz konusu sürecin başladığını söyledi. Metsola konuşmasında “daha fazla şeffaflık” ve “hesap verebilirlik” sağlama sözü de verdi.

Yaklaşık 1 ay sürmesi beklenen süreç kapsamında AP Hukuk İşleri Komisyonu, talepleri inceleyerek bir sonraki oturumda oylamaya sunacak. Dokunulmazlığın kaldırılmasının 13 Şubat’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Tarabella ve Cozzolino, avukatları aracılığıyla suçsuz olduklarını ve dokunulmazlıklarından feragat ettiklerini belirterek, Belçika makamlarının sorularını yanıtlamaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Soruşturmaya yakın bir kaynak, Tarabella’nın Katar’dan para aldığından şüphelenildiğini ve Demokratlar Grubu’ndan (S&D) bir asistan olan Francesco Giorgi’nin rüşvet aldığını kabul ettiğini iddia etti.

Katar kapısı

Belçika’da yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında 9 Aralık’ta başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon düzenlendi ve Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek için stratejik mevkilerdeki kişilere rüşvet verdiği iddia edildi. AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Eva Kaili, eski Yunan milletvekili Pier-Antonio Panzeri, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi, Luca Visentini, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve yardımcısı Francesco Giorgi Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi’nden (S&D) yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı. .

Polisin düzenlediği baskınlarda 1.5 milyon euro ele geçirildi. 8 yıldır AP üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafından görevden alındı. Kaili ayrıca Yunanistan’ın merkez sol Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) Partisi’nden ihraç edilirken, AP Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi’nden uzaklaştırıldı. Yunan makamları Kaili, eşi ve yakın aile üyelerinin mal varlığını dondurdu.

Öte yandan geçen yıl Aralık ayında Belçika devlet güvenlik kurumu VSSE’nin diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de yardımıyla bir yılı aşkın süredir yolsuzluk iddialarına yönelik bir soruşturma üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. – STRAZBURG

haber-cubuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu