Haber

Zelenskiy’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup: Rusya olmadan da devam edilebilir

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, tahıl anlaşmasının devam etmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’e bir mektup gönderdi. Zelenskiy mektubunda anlaşmanın Rusya olmadan da devam edebileceğini belirtmişti.

ZELENSKY TALİMAT VERDİ

Zelenskiy’nin Basın Sözcüsü Sergey Nikiforov, Afrikalı gazetecilerle yaptığı röportajda Zelenskiy’in Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesine ilişkin açıklamalarından bazılarını paylaştı.

Zelenskiy, Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’ne ait biri Ukrayna, Türkiye, BM, diğeri ise Rusya, Türkiye ve BM arasında olmak üzere 2 anlaşma olduğunu belirterek, “Bu nedenle Rusya (anlaşmayı) durdurduğunu söylediğinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile olan anlaşmayı bozmuş oluyor. Bizimle değil. Bizim onlarla anlaşmamız yok.”söz konusu.

Zelenskiy ayrıca, “Rusya’dan gelen resmi sinyalin ardından, Dışişleri Bakanlığımıza, BM ve Türkiye’ye resmi sinyallerimizi hazırlaması talimatını verdim ve Ukrayna Devlet Başkanı olarak girişimimizi sürdürmeye hazır olduklarına dair bana yanıt verdiler.” terimini kullandı.

Karadeniz koridorunu Rusya olmadan da kullanmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğinin altını çizen Zelenskiy, “Korkmuyoruz. Armatör firmalar bize ulaştı. Ukrayna onları Türkiye’ye gönderirse tahıl ikmalini sürdürmeye hazır olduklarını söylediler. geçişlerine izin verir.” dedi.

sarigolajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu