Yaşam

İskandinav Mitolojisinin Tarihini Değiştirecek Gelişme!

İskandinav mitolojisinin en değerli tanrılarının ortasında yer alır. Odin Dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Danimarka’nın Jutland bölgesinde çalışan arkeologlar burada altın bir disk buldular. Uzmanlara göre yaklaşık 1500 yıl önce yani 5. yüzyılda yapılan disk, Thor ve Balder’in babası olarak bilinen Odin’e atıfta bulundu.

Altın diski önemli kılan bir yönü vardır. Öyle ki, Odin hakkında daha önce elde edilen bulguların hiçbiri o kadar eski değildi . Yani 5. yüzyıl diski aslında İskandinav mitolojisinin tarihini değiştirdi. Önceki çalışmalardan elde edilen bulgular, Odin’e yapılan atıfların 650’lerden olduğunu ortaya koydu. Böylece İskandinav mitolojisinin en değerli unsurları arasında yer alan Odin’in tarihi, 150 yıl öncesine kadarulaştı.

İşte İskandinav mitolojisinde tarihi değiştiren o altın disk!

Bilim adamları, yukarıda gördüğünüz altın diski çözmek için hararetle çalıştılar. Hatta konuyla ilgili bir açıklama yapan Danimarka Ulusal Müzesi’nden Lisbeth Imer, ” Yorumlamak zorunda kaldığım tüm yıllar en zor yazıydı.” ifadelerini kullandı. Peki bunun için bu kadar çok çalışan diskte ne yazıyordu? “Odin’in adamıdır”

Altın diskin üzerindeki yazıyı deşifre etmek, bilim adamları için başka bir zenginliktir. Disk hakkında konuşan Eski Dilbilimci Krister Vasshus, geçmişte elde edilen runik yazıtların daha anlaşılır Diskteki metinde uzun bir metin ve orijinal kelimeler olduğundan bahsediyor. Vasshus’a göre bu küçük diskten elde edilen buluntular da bugüne kadar deşifre edilmemiş yazıtlar içindir. rehberlikolabilir.

anamurhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu