Ekonomi

IMF Liderinden korkutan küresel büyüme açıklaması

Bu da dünya ekonomisinin 1990’dan bu yana en yavaş büyüme hızını kaydedeceğini gösteriyor.

Georgieva ayrıca sürecin “zorlu ve sisli” olduğunu savundu.

IMF’nin Washington’daki yıllık toplantısında konuşan Bulgaristan doğumlu ekonomist, düşük gelirli ülkelere daha fazla yardım çağrısında bulundu.

Kristalina Georgieva “Küresel ailemizin en zayıf üyeleri için zengin ülkelerin daha fazla katkıda bulunması çok önemli”söz konusu.

Georgieva, ihtiyaç sahibi ülkelere daha az maliyetli kredi verilebilmesi için IMF’ye sağlanan kaynakların artırılması gerektiğini kaydetti.

IMF, Covid krizi ve Ukrayna savaşıyla artan hayat pahalılığı nedeniyle ülkelerden gelen kaynak talepleri ve yeniden yapılanma taleplerine hazırlanıyor.

Geçen yıl Küresel Büyüme, pandemi sonrası fiyatı neredeyse yarıya indirdi ve yüzde 3,4’e düştü.

IMF yetkilileri, büyümenin 2023’te yüzde 3’ün altına düşmesinin beklendiğini açıklıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) beklentisine göre, dünyanın gelişmiş ekonomilerinin yaklaşık yüzde 90’ında büyüme gerileyecek.

Artan borçlanma maliyetleri ve merkez bankalarının fiyatları istikrara kavuşturmak için faiz oranlarını artırması bir etki olarak gösteriliyor.

Halihazırda ihraç ettikleri eserlere talep azalırken, düşük gelirli kümede yer alan ülkeler de yüksek borçlanma maliyetleri ile karşı karşıya kaldı.

IMF Genel Müdürü Georgieva Bu ciddi bir darbe ve düşük gelirli ülkelerin birbirini yakalamasını zorlaştırıyor” dedi.söz konusu.

Georgieva, “Covid kriziyle başlayan yoksulluk ve açlık eğilimi daha da tehlikeli bir noktaya yükselebilir.” Açıklamalarına devam etti.

Kristalina Georgieva, mali baskının sınırlı kalması koşuluyla enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarının yükseltilmesini desteklediklerini söyledi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu