Haber

Fransa’daki çevre aktivistleri Lafarge fabrikasını hedef aldı: Fabrikadaki operasyonlar durduruldu

Fransız basınında yer alan habere göre beyaz önlüklü yaklaşık 200 kişi çevreci aktivist,Bouc-Bel-Air şehrinde Fransız şirketi Lafarge’ın La Malle fabrikası hasar gördü.

Fabrikanın makinelerinin bir kısmı yandı, kablolar çekiç veya balta ile kesildi ve çimento torbaları yırtıldı. Raporda fabrikanın faaliyetinin durdurulduğu belirtildi.

Öte yandan Lafarge şirketi, ‘suç eylemi’aradı.

Bouc-Bel-Air Belediye Başkanı Richard Mallie, fabrikanın hasar nedeniyle birkaç hafta normal çalışamayabileceğini söyledi.

Aktivistler, yayınladıkları bildiride hava kirliliğine işaret ederek, fabrika bacalarının “zehir” yaymaya devam ettiğini belirtti.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Lafarge’ın IŞİD bağlantısı

Ekim ayında ABD’de görülen davada, Fransız çimento fabrikası Lafarge ‘IŞİD’e yardım’ Suçunu kabul ettiği açıklandı. Dava sırasında, şirketin Suriye’deki çatışmalarda örgüte birkaç yıl ödeme yapması karşılığında 777 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Konuyla ilgili Lafarge’dan yapılan yazılı açıklamada, “Lafarge ve yan kuruluşu Lafarge Suriye, bireysel yöneticilerin eylemlerinin sorumluluğunu kabul etmiştir. Bu eylemler, Lafarge’ın ceza kanununun aşağılık bir ihlalidir. Bu olayın meydana gelmesinden dolayı çok üzgünüz. Biz çalıştık”terim kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu