Haber

Filipinler, Uluslararası Ceza Mahkemesi ile işbirliğini sonlandırmaya karar verdi

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, ülkelerinin “uyuşturucuyla savaş” operasyonlarına ilişkin soruşturmayı sürdürme kararı alan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile işbirliğine son vereceklerini açıkladı.

Filipinler Haber Ajansı’nın (PNA) haberine göre, ülkenin güneyindeki Zamboanga Sibugay eyaletine bağlı Alicia kentinde düzenlenen açılışta konuşan Marcos Jr., UCM’nin kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Marcos Jr, eski Başkan Rodrigo Duterte’nin “uyuşturucuyla savaş” operasyonlarına yönelik soruşturmayı askıya almayı reddeden UCM ile artık temas kurmayacağını ve işbirliği yapmayacağını söyledi.

Marcos Jr, UCM’nin söz konusu operasyonlarla ilgili soruşturma yapma yetkisini “sorgulamaya devam edeceğini” ve ülkesinin egemenliğini savunmak için çaba sarf edeceğini söyledi.

Marcos Jr yaptığı konuşmada, “Artık ICC ile müzakere etmeyeceğiz. En başından beri söylediğimiz gibi ICC ile hiçbir şekilde işbirliği yapmayacağız. Bence bu ICC ile ilişkilerimizi bitirir.” ifadeleri kullandı.

ICC’nin operasyonlarla ilgili soruşturmaya devam etme kararı

18 Temmuz’da ICC, Filipinler’in “uyuşturucuyla savaş” operasyonlarına ilişkin soruşturmaya devam etme kararı aldı.

ICC’nin soruşturması, Filipinler’in “aynı iddiaları incelediğini ve son çare olarak ICC’nin yetkisi olmadığını” söylemesinin ardından 2021’de askıya alındı.

Filipin hükümeti, çoğu yoksulluk içinde yaşayan 6.000’den fazla şüphelinin uyuşturucu suçları operasyonlarında öldüğünü belirtiyor.

Ölü sayısının çok daha fazla olduğunu ifade eden insan hakları grupları, ölü sayısına “polisin emriyle yapıldığı düşünülen silahlı kişiler tarafından motosikletlerle işlenen faili meçhul cinayetlerin” eklenmesi gerektiğini söylüyor.

Filipinler UCM’den çekildi

Filipinler, UCM’nin uyuşturucu kaçakçılığı kapsamında insanlığa karşı suç işlendiği iddialarına yönelik ön soruşturmasının ardından mahkemenin kurucu sözleşmesi olan Roma Statüsü’nden 17 Mart 2018’de çekildi.

Roma Statüsü’ne göre, bir ülkenin ICC üyeliği, BM Genel Sekreteri’ne geri çekilme bildiriminin verilmesinden bir yıl sonra sona erer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu