Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatay mimariden taviz vermeyeceğiz

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin Ulusal Risk Kalkanı Modeli hayata geçiyor. Dolmabahçe Ofisi’nde bilim insanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantının ana gündemini Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler oluşturdu.

Şehirler deprem, sel ve kuraklık gibi afetlere karşı hazırlıklı olacak. Bu model ile şehirlerin afetlere karşı daha hazırlıklı ve dayanıklı hale getirilmesi planlanıyor.

“YATAY MİMARİYLE TAAHHÜT ETMEYECEĞİZ”

Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 14 milyon insanın yaşamını doğrudan etkileyen bu felaketin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kentlerin kenarlarını ovadan dağlara, yerleri sağlam yerlere çevirdiklerini belirten Erdoğan, yatay mimariden taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Erdoğan, “TOKİ’nin yapacağı konutlar hak sahiplerine +3 veya 4 katlı, daireler ise 3+1 olacak. Önceliğimiz düşük yoğunluk, alçak kat ve güvenlik olacak. Buna göre hareket ediyoruz” dedi. dedi.

11 ili 2 kez ziyaret etme fırsatı bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakan arkadaşlarımın hemen hemen her ilde bir koordinatör görevi var. Bakanlarım arasında bu illeri bir, iki, üç kez ziyaret etmiş koordinatör Bakan arkadaşlarım var. Ayrıca valilik görevini de üstleniyorlar” dedi.“Pek çok ilde bir, iki, üç vali görev yapıyor. Görevlerini sürdürmeye devam ederler. Özellikle belediye başkanlarımız arasında büyükşehir belediye başkanımız, il ilçe belediye başkanımız, kardeş belediye başkanımız olarak ilan ettiğimiz yerlerde onlar da görevlerini yürütüyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu