Haber

Çin Büyükelçisi: Çin-Bangladeş Dostluğu Model Olmalı

DAKKA, 7 Mayıs (Xinhua) — Çin’in Dakka Büyükelçisi Yao Wen Cumartesi günü Bangladeş’in Dakka kentinde yaptığı açıklamada, Çin ile Bangladeş arasındaki dostluğun gelişmekte olan ülkeler için bir dostluk modeli olması gerektiğini söyledi.

Yao, açıklamayı Cumartesi günü düzenlenen “Bangladeş-Çin İlişkileri: Gelecek İçin Öngörü” sempozyumunda yaptı. Çin-Bangladeş ilişkileri, Bangladeş’in jeopolitik ortamı ve dış politikaları ile bölgesel ve uluslararası kritik zorluklarla ilgili konuları tartışmak üzere diplomatlar, bilim adamları ve uzmanlar sempozyuma davet edildi.

Yao, “Miras kalan Çin-Bangladeş dostluğunu ilerletme sorumluluğunu taşıyoruz.”

Büyükelçi, Çin ve Bangladeş’in ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolu izlemek, stratejik işbirliğine dayalı ortaklığı derinleştirmek ve yeni büyüme noktaları keşfetmek için birbirlerini sağlam bir şekilde desteklemeye devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

Fudan Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Öğretim Üyesi Lin Minwang, Çin-Bangladeş ilgisinin küresel ve stratejik boyutlarda anlamını ve maliyetini artırdığını söyledi.

Shanghai Institutes for International Çin ve Güney Asya Merkezi’nin kıdemli üyesi ve genel sekreteri Liu Zongyi, “Çin ve Bangladeş, Asya endüstrisinin ve tedarik zincirlerinin istikrarının yanı sıra bölgesel güvenlik ve istikrarı korumak için birlikte çalışmalıdır” dedi. Çalışmalar (SIIS). söz konusu.

Şanghay Uluslararası Araştırma Enstitülerine bağlı Uluslararası Stratejik ve Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nde araştırma görevlisi yardımcısı olan Li Hongmei, Çin’in her iki tarafın da güçlenebilmesi için Bangladeş ile stratejik bir yakınlaşma kurduğu Küresel Güvenlik Girişimi’ni önerdiğini belirtti. işbirliği ve gelişme için birlikte çalışmak.

haberosmaneli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu