Haber

CHP’li Sarıbal, deprem bölgesinde çiftçilere verilen desteğin artırılmasını istedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen bölgelerde tarıma ve çiftçiye verilen destek ve yardımların yetersiz olduğunu bir an önce artırılması gerektiğini söyledi.

Sarıbal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin tarım dairesi üzerindeki etkilerinin devam edeceğine değindi.

Türkiye’de tarım alanlarının yüzde 17’sinin depremden etkilenen 11 ilde bulunduğuna işaret eden Sarıbal, buğday, mısır, arpa, pamuk, tütün, fıstık ve narenciye üretiminin büyük bölümünün bölgeden karşılandığını söyledi.

Bölgede çok sayıda ahırın, kümeslerin, ahırların yıkıldığını, binlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu, traktörlerin telef olduğunu, yüzlerce çiftçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Sarıbal, “Bilin ki her çiftçinin, her köylünün yeteri kadar gıda derdi, enflasyonu var. ve yüksek fiyatlar. “Tarımla ilgili acil önlemler alınması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Evet bazı önlemler alındı, alınmadı demek doğru olmaz. Büyükbaş, küçükbaş ve kısmen yem desteği şaka gibi.” konuştu.

Sarıbal, Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen bölgelerde tarıma ve çiftçiye verilen destek ve yardımların yetersiz olduğunu ve bir an önce artırılması gerektiğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu