Ekonomi

Brent Petrol 84,20 Dolardan İşlem Gördü

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 84,20 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 85,09 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,41 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.20’de kapanışa göre yüzde 0.24 düşüşle 84.20 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol dakikalar içinde varil başına 80.41 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüş, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de ekonomik verilerin beklenenden zayıf gelmesi ve talebin yavaşlayacağına dair endişelerin artmasına neden oldu.

Çin İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklenenden daha hızlı daraldı ve zayıf talep nedeniyle Temmuz ayında 49,3’e düştü. İmalat dışı PMI da yılın en düşük seviyesi olan 51,5’e geriledi.

Çin’den gelen zayıf ekonomik bilgilerin ardından ülkede teşviklerin artırılacağı beklentisi fiyatlardaki düşüşü sınırladı.

Öte yandan başta Suudi Arabistan ve Rusya olmak üzere OPEC+ kümesi ülkelerinin üretim kısıntılarının ardından arz tarafındaki sıkılaşmanın yılın geri kalanında artarak devam edeceğine dair endişeler fiyatlardaki düşüşü sınırlayan bir diğer unsur oldu.

Teknik olarak Brent petrolün 84,24-85,53 dolar aralığının direnç, 83,80-83,65 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu