Haber

Belçika’daki terör saldırılarına karışan 4 kişinin vatandaşlıkları iptal edilecek

Belçika’da 2016 yılında metro istasyonu ve havalimanına düzenlenen ve 32 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarıyla ilgili yargılanan 4 kişinin vatandaşlık iptali için süreç başlatılıyor.

Davayı yürüten savcı, Belçika ve Fas’tan çifte vatandaşlığa sahip Muhammed Abrini, Ali Haddad Asufi ve Bilal El Makhuki ile Belçika ve Ruanda vatandaşlığına sahip Hervu Bayingana Muhirwa’nın Belçika vatandaşlıklarının iptalini talep edeceğini açıkladı. .

Bu 4 kişinin yanı sıra Belçika ve Fas vatandaşlığı bulunan ancak şu anda vefat eden Osama Atar’ın da Belçika vatandaşlığının iptalinin isteneceği bildirildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 22 Mart 2016’da gerçekleştirilen terör saldırılarında 32 kişi hayatını kaybetmiş, en az 300 kişi de yaralanmıştı.

Karar, Brüksel’de Kasım 2022’de başlayan saldırıların sorumluları olmakla suçlananların yargılanma sürecinde 25 Temmuz’da açıklandı.

Karara göre, gözaltına alınarak yargılanan Muhammed Abrini, Osama Krayem, Salah Abdeslam, Ali Haddad Asufi ve Bilal El Makhuki ile Osama Atar, terör saldırısı düzenleyerek cinayet işlemekten suçlu bulundu.

Bu kişilerin yanı sıra Sufyan Ayari ve Herve Bayingana Muhirwa’nın da terör örgütüne üye olmak suçundan suçlu bulunduğu açıklandı.

Belçika maddeleri uyarınca bu kişilerin cezaları, bugün başlayacak adli sürecin ikinci kısmı sonucunda belli olacak.

focaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu