İş

“Adani krizi” derinleşiyor

ABD’li Hindenburg Research tarafından geçen hafta yayınlanan bir raporda, Hintli işadamı Gautam Adani’nin işletmeleri, Adani Group’un hisse manipülasyonu ve muhasebe dolandırıcılığı yaptığı iddiasının ardından bir haftada 108 milyar dolar kaybetti. Söz konusu kayıplar, Hindistan tarihinin en büyük kayıplarından biri olarak anılıyor.

Geçen yıl 147 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci iş insanı olan Adani, Hindenburg’un iddiaları sonrası yaklaşık 57 milyar doları eritti. Adani’nin serveti Çarşamba günü Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde düştü ve serveti rakibi Mukesh Ambani’nin altına düştü.

Adani’nin liman işletmeciliğinden enerji dalışına kadar yaptığı işlerin ülkenin büyüme planlarıyla ne kadar iç içe olduğu göz önüne alındığında, Adani skandalı ulusal bir mesele haline geldi. Borç verenler ve diğer karşı taraflar risklerini azaltmaya başladıkça korku piyasayı sardı.

Milyarderin hisse satışını iptal etme hamlesi siyaseti ve iş dünyasını da etkiledi. Adani hisselerindeki düşüşün arkasında, ülkedeki muhalefet şirket hakkında daha geniş soruşturma çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu